Sign In

Councils, Committees, Task Forces, and Groups

​​​

​​ 

2014-2015 Academic Year
(Please scroll down to view contact and meeting information)

Collegial Governance Handbook​

Committee Meeting Matrix​

Councils

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

College Council

Corinna Evett​
John Weispfenning

2nd & 4th Tuesdays

1:30 - 3:30

E-107

Curriculum & Instruction Council

Joyce Wagner

1st, 3rd, & 5th Mondays

1:30 - 3:30

B-208


Committees

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

Budget

Steven Deeley
Arlene Satele

3rd Tuesdays

3:30 - 5:00

E-107

Educational Master Planning 

Roberta Tragarz
Aaron Voelcker

2nd & 4th Thursdays

3:00 - 4:30


 

​Enrollment Management​Marylin Flores
Joyce Wagner
​1st & 3rd Thursdays3:00 - 4:30​​H-209 - 4

Exceptions to Academic Regulations

Tuyen Nguyen
Jennifer Coto

Last Wednesday of the month

2:00 - 3:00

E-107

Facilities

Craig Nance
Arlene Satele

4th Monday

3:00 - 4:00

SC-103

Faculty Recognition

Michael DeCarbo
Joe Geissler

4th Thursday

- 3:00

L-108

Honors

Scott Howell
Marilyn Flores

3rd Wednesday

1:30 – 3:00

E-107

​Planning & Institutional EffectivenessCorinna Evett
Aaron Voelcker​
​1st & 3rd Wednesdays​3:30 - 5:00​E-206
​Professional DevelopmentLynnette Beers-McCormick
Martin Strenger​
2nd & 4th Tuesdays​1:30 - 2:30​L-108

Scholarship

Andrea Garcia

Three times a year

TBA

TBA

Student Success and Equity

John Hernandez
Mary Mettler

 4th Monday

1:30 – 3:00

E107

Technology

Kari Irwin
Kathy Moore

3rd Thursday

1:30 – 3:00

L-115

Website

 

2nd Thursday

1:30 - 2:30

U-101


Task Force

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

Basic Skills

Maureen Roe

1st Friday

9:00 – 11:00

E-107


Groups

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

AB 540 Advisory

Jennifer Coto

Thursdays
(as needed)

2:00 – 3:00

E-107

DSPS Advisory

Lucy Carr-Rollitt

Once a year

TBA

TBA

EOPS/CARE Advisory

Nena Baldizon-Rios

Twice a year

TBA

E-107

Safe Space

Corinna Evett
Phi-Loan Le

Thursdays as needed
2nd Wednesday

1:00

TBA

Speaker’s Symposium

Narges Rabii-Rakin
Georgia Summers

TBA

TBA

TBA


District Councils, Committees, and Advisory Groups

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

Assessment

Beverly Birnbaum

 

 

 

​District Council​​Raul Rodriguez1st and 3rd Monday​s​3:00 - 5:00​Dist 114
​District Curriculum & Instruction​Monica Porter
Joyce Wagner
​As needed​TBA​TBA

Fiscal Resources (FRC)

Raymond Hicks
Peter Hardash

​3rd Wednesday

1:30 – 3:00

Dist 114

​Human Resources CommitteeJohn Didion​​2nd Wednesday3:00 – 4:00​​Dist 340
​Physical Resources (PRC)Peter Hardash
James Granito
1st Wednesday​​1:30 - 3:00​Dist 114
​Planning & Organizational Effectiveness (POE)​John Didion
Corinna Evett
​4th Wednesday​3:00 - 5:000​Dist 340

Technology Advisory Group (TAG)

Lee Krichmar
Narges Rabii-Rakin

1st Thursday

2:30 – 4:00

Dist 114​

​​​​​​​​​​